Tehases alustas tööd kastirobot
03.10.2017, Vooremaa
Riina Mägi, ajakirjanik
Jõgeva lähedal Painkülas tegutsevas Scanola Balticu rapsiõlitehases alustas mõned nädalad tagasi tööd robot, mis raskete õlipudelikastide tõstmise enda peale võttis. Nagu Scanola Balticu müügidirektor Alo Süvari märkis, jäi tehases nüüd “rumalat” tööd vähemaks.
Jaapani firmas Kuka valmistatud kastirobot paigaldati tehasesse veidi enam kui kuu aega tagasi. Paar nädalat kulus selle seadistamiseks. Robot tõstab villimisliinilt tulevad õlipudelikastid euroalusele mitmekihiliseks “torniks”, mis kiletamisele läheb. Varem tuli kaste tõsta inimestel.
“Et kaste tuleb tõsta päris kõrgele, olid inimesed vahetuse lõpuks üsna väsinud, eriti kui tegemist oli suuremate, kahtkümmet pudelit sisaldavate kastidega,” ütles Alo Süvari. “Nüüd teeb sama töö aga ära masin.”
Ükski liinitööline kastiroboti soetamise tõttu siiski tööd ei kaotanud. Samad kuus inimest töötavad nüüd lihtsalt kahe asemel kolmes vahetuses, sest liini juurde on korraga vähem inimesi tarvis. Rohkem vahetusi tähendab aga suuremat kogust pudelitesse villitud õli.
Kastiroboti soetamine oli Alo Süvari kinnitusel ainult üks osa pikemast protsessist, mille käigus on kolme viimase aasta jooksul uuendatud kogu pakendussüsteemi alates pudelite puhumisest (õlipudelid valmistab Scanola plasttoorikutest kohapeal) ja lõpetades etikettimisega. Vastavalt sellele on kasvanud ka pudelitesse villitava õli kogused. Kui kolm aastat tagasi villiti ühes kuus pudelitesse 250 tonni, siis nüüd üle tuhande tonni õli. Tunnis tuleb aga näiteks liinilt 3200 müügivalmis õlipudelit.
“Kui vaadata asja aga viimase viie aasta plaanis, siis on tööle rakendatud ka uued rafineerimisseadmed, muretsetud uued automaatikaseadmed, mahutid ja kaalud, rajatud uus seemne vastuvõtukeskus ja rapsikoogiladu jne,” ütles Alo Süvari ning lisas, et viie aasta jooksul (aga just viis aastat tagasi läks tehas praeguse omaniku, ASi Baltic Agro kätte) tehases toimunud muutused on tõesti märkimisväärsed.
“Lagi” saavutatud
Tootmismahtu poleks aga mõtet kasvatada, kui toodangut kuhugi müüa poleks. Eesti toiduõliturul läheb Scanolal väga hästi, aga müüginumbrite “lagi” on paraku ka juba saavutatud: tehas on, piltlikult öeldes, Eesti jaoks liiga suur. Nii läheb kuuskümmend protsenti Scanola toodangust välismaale, kusjuures piiri taha viiakse mitte ainult õli, vaid ka rapsikooki.
“Uute turgude otsimisega tuleb kogu aeg vaeva näha, aga kuna keegi meid piiri taga avasüli ei oota, ei maksa sel alal ka väga kiireid arenguid loota,” ütles Alo Süvari.
Lähiriikidest läheb Scanola õli näiteks Lätti ja Soome, kaugematest paikadest näiteks Küprosele, Jaapanisse ja Iisraeli. Soome ja Lätti on senini müüdud ainult tsisternides lahtist õli, mille on ostnud ära suurtootjad ja vahendajad, nüüd on nõuks võetud tutvustada naaberriikide tarbijatele ka Scanola oma kaubamärgi, st Olivia kaubamärgiga pudeliõli. Lätis on ettevõtmine esialgu edukam, Soome tarbija on konservatiivsem.
“Oleme palganud spetsiaalse inimese, rahvuselt soomlase, kes põhjanaabrite juures müügitööd teeb. Nii on rohkem edu loota,” sõnas Alo Süvari.
Päeval, mil siinkirjutaja Scanola rapsiõlitehases käis, tulid sealselt villimisliinilt Eesti tarbija jaoks harjumatu kuju ja sildiga õlipudelid, mis laotakse poeriiulitele Iisraelis.
Selles riigis on Scanolal kindel õlitootjast koostööpartner. Kui ta näiteks tooraine nappuse tõttu vajalikku kogust õli ise toota ei jõua, tellib ta Scanolast lisapartii. Nii pudelikuju kui ka etiketid on samasugused, nagu Iisraeli tehase enda toodangul. Kõige põnevam on see, et Iisraeli viidava õlipartii tootmine ja villimine kulgeb Scanolas spetsiaalselt kohale sõitva juudi rabi valvsa pilgu all. Ta jälgib, et nn koššernõuded oleksid täidetud.
“Rapsiõli on Iisraelis – vähemasti juudi rahvusest inimeste hulgas – kõige tarbitavam toiduõli. Ja Iisraeli rahvaarv suureneb pidevalt, seega on see kasvav turg,” ütles Alo Süvari.
Saak hilines
Iisraeli tellimusi on Scanolas täidetud juba umbes kaks ja pool aastat. Süvari sõnul polegi uusi turge väga lähedalt mõtet otsida, pigem on lootust neid leida Lähis-Idast, Kagu-Aasiast ja teistest sellistest piirkondadest. Samas on kaugete maadega suhtlemine suurte kultuurierinevuste tõttu üsna keeruline.
Ehkki Eesti tarbija on enamasti rapsiõliga harjunud, on meilgi neid, kes eelistavad päevalilleõli. Neile mõeldes tõi Scanola möödunud aastal turule Olivia kaubamärgiga päevalilleõli. Et tehase enda seadmed võimaldavad ainult rapsiseemnest õli pressida, ostetakse lahtine päevalilleõli sisse ja villitakse Scanola enda kujundusega pudelitesse.
Head rapsiõli saab mõistagi heast rapsiseemnest. Tänavune rapsisaak valmis Alo Süvari sõnul kolm-neli nädalat tavalisest hiljem.
“Annaks taevataat nüüd ilma, et põllumehed saagi põllult ikka kätte saaksid,” ütles ta ja lisas, et rapsiseemne kvaliteet on tänavu parem. Mullu olnud see üsna kehv.
Scanola Balticu rapsiõlitehas annab tööd 43 inimesele.
“Vahel tuleb palgata ka ajutist tööjõudu, aga nüüd, mil kastirobot olemas, tekib sellist vajadust ilmselt harva,” ütles Alo Süvari. “Töötajaskond on meil stabiilne, lahkujaid ega juurdetulijaid pole viimasel ajal eriti olnud.”