Scanola Balticus tootmisvõimsusest puudust ei tunta

Vooremaa, 30.04.2020

Jaan Lukas

Koroonakriis on mõjutanud igapäevatööd ka Eesti ühes suuremas õlitööstuses ning põllumeestelt rapsi- ja rüpsiseemne varujas ASis Scanola Baltic. Ennekõike mõeldakse firmas aga töötajate tervisele.

Arvestada tuleb tarbimise vähenemisega, mis on seotud liikumispiirangute ja niinimetatud kontaktivaba eluga. Samas kestab tootmine ja varumine ettevõttes edasi ja tehakse ka uuendusi.
Nagu kinnitas firma müügidirektor Alo Süvari, toob koroonakriis 2020. aasta plaanidesse muudatusi.
„Muudatuste koguulatust ja mõju me hetkeseisuga tõenäoliselt veel ei näe. Liikumispiirangute kehtestamine ja kohvikute-restoranide sulgemine on ilmselgelt tarbimist mõjutanud,” selgitas Süvari. „Kuid olulisim on vältida haiguspuhangut tootmises ja püsida terved.”

Eelkõige töötajate tervis

Süvari sõnul on ettevõtte jaoks peamine risk töötajate haigestumine. „Seepärast oleme piiranud ligipääsu tehase siseruumidele. Kõrvalised isikud sinna ei pääse, samuti oleme võtnud tarvitusele abinõud, et vähendada töötajate kontakte maja sees. Näiteks oleme organiseerinud töö vahetustena, nii et kohapeal oleks minimaalne hulk töötajaid ja valves olijad on kodus,” rääkis Süvari.


„Oleme jätkanud protsesside automatiseerimisega, mis küll pole seotud koroonakriisiga, kõik see oli niigi plaanis. Kokkuvõttes võib öelda, et siiani pole liiga keeruline olnud, peamiselt on tegemist harjumuste ja seniste suhtlustavade muutmisega.”
Vastates küsimusele, kas töötajad kannavad maske ja hoiavad kahemeetrilist vahet, ütles Süvari, et maja sees töötajad maske ei kanna. Distantsi hoidmine on soovituslik, kuid lähtuvalt töö eripärast ei ole see alati võimalik.


Scanola Balticu kontorijuhataja Janne Birk sõnas, et mõistagi on ka nende firmas stressi ja pinget palju. „Kuna oleme samuti eesliini töötajad, peame püsima terved ning pidama kehtestatud reeglitest rangelt kinni.

Rääkides eriolukorra mõjust tootmismahule, tunnistas Süvari, et eriolukord ja toidukohtade sulgemine või lihtsalt klientide puudumine toidukohtades on õlinõudlust kindlasti vähendanud.
„Kuid jaetoodete müük on esimese ehmatuse järel normaliseerunud. Seega tootmisvõimsuse puudust hetkel pole, pigem otsime uusi müügivõimalusi kodust kaugemal.
Suur kogus maailmas toodetavast taimeõlist kasutatakse biokütuste tootmiseks. „Kütuseturul on globaalne nõudlus märkimisväärselt vähenenud, mis on automaatselt vähendanud ka biokütuste tarbimist. Kriisi mõju toiduõli tarbimisele on väiksem ja sõltub regioonist.”

Uue saagi ootuses

Süvari kinnitusel erineb Scanola Baltic teistest õlitööstustest eelkõige selle poolest, et õli toodetakse Eestis ja valdavalt Eesti toorainest. Lisaks tavalisele lisanditeta rapsiõlile töötatakse välja spetsiifiliste omadustega segusid konkreetseteks rakendusteks. Siiski on suurem osa müüdavast rapsiõlist täiesti tavaline ja sestap standardne mahukaup.
Tänavu on ettevõttel plaanis varuda rüpsi ja rapsi tavapärases, tehase tootmisvõimsust katvas koguses. „Pilt rapsipõldudel on kena ja eeldused heaks saagiaastaks igati olemas,” on Süvari uue saagi suhtes optimistlik.
Scanola Baltic on tema sõnul igal aastal varunud mingi osa vajaminevast rapsist Põhja-Lätist, vahel ka Leedust. Tõenäoliselt saabuv hooaeg selles osas suurt ei erine.

„Hetkeseisuga oleme oma tootmismahu kuni uue saagini juuli lõpus-augustis toorainega katnud,” ütles firma müügidirektor.
Birgi sõnul on Scanola Balticus kodukontoris töötajaid üsna vähe. „Meie puhul ei ole see eriti mõeldav, kuna valdav osa töötajatest on seotud tootmisega.”
Süvari täiendas siinkohal: „Samas nendel töötajatel, kes tööülesannete poolest saavad töötada kodukontoris, on kodust töötamine tungivalt soovituslik. Vajalikud IT-lahendused ja vahendid on meil olemas.”
Kindlasti on koroonakriis oma jälje jätnud Scanola Balticu toodete tutvustamisele messidel ja laatadel.
„Paljud kohalikud ja rahvusvahelised messid ning laadad on esialgu lükatud sügisesse ja kui olukord vähegi lubab, osaleme nendel kindlasti,” ütles lõpetuseks kontorijuhataja Birk.