Scanola Baltic investeeris Painküla rapsiõlitehasesse 1,5 miljonit eurot
Vooremaa, 12.10.2021
Rutt Tänav, ajakirjanik
Tehases toimunud uuendusi jagasid müügidirektor Alo Süvari ja kontorijuhataja Janne Birk. 19 aastaga on areng olnud järjepidev ja kiire.
Kui 2013. aastal suudeti pakendada 1900 tonni õli, siis 2020. aastal lausa 16 900 tonni. Viimane uus pakkeliin pärines 2016. aastast, tänavu on aga soetatud õli pudeleisse villimise kiirendamiseks uus pakkeliin 1,5 miljoni euro eest ning mahud kasvavad veelgi.
Uus liin täiesti automaatne
Uus, Bulgaariast pärit liinon täiesti automaatne, pudelid lippavad sellel ka kiiremini ning viimase liigutusega suudab masin täita sildistatud lipudelitega kaks kasti ühe tõstega.
Uue pakkeliini abil saab võimalikuks tulevikus lausa 27 tuhande tonni õli pudeleisse villimine ühe aasta jooksul. Kui vana liin täitis tunnis 3300 üheliitrist, siis uue jõudlus on üle kahe korra suurem – kuni 8000 pudelit tunnis.
Kõik seadmed veel kohal pole, COVID-i tõttu on tarned takerdunud, aga küll kõik peagi korda saab. Eks õli ole võimalik müüa ka autotsisternitäite kaupa, aga põhiline pakend, milles seda ka kaugematele turgudele saadetakse, on üheliitrine pudel.
AS Scanola Baltic on saab oma toorme põhiliselt Eesti põldudelt. Rapsiseemet varutakse ka teistest Balti riikidest, seega läheb tehasel nii, nagu Eesti põllumajandusel üldiselt läheb. Valdavalt kasvatatakse ja kasutatakse tänapäeval talirapsi, mõnevõrra vähem suvirapsi, mis tänavu küll ka eriti head saaki ei andnud.
Baltic Agrol on üle Eesti välja ehitatud ladude võrgustik, nii rapsiseemne kui ka teravilja vastuvõtt käib kiiresti. Kõige enam aega kulub analüüside tegemisele – ligikaudu kuus-seitse minutit ühe autokoorma kohta. Praegust, saagikoristusaega võib küll nimetada lööktöö perioodiks, ühes tunnis suudetakse Painkülas vastu võtta 360 tonni rapsiseemet.
Õlipressimine aga käib aastaringi, üle Eesti paiknevatesse ladudesse varutud rapsist suudetakse aasta jooksul oma 145 tuhat tonni läbi töötada.
Õli toodetakse kuumpressmeetodil – rapsiseeme kuumutatakse kõigepealt 125 kraadini, nii on tehases tegemist soojade töökohtadega. Toodetakse ka valgurikast rapsikooki, söödaõli, päevalilleõli ning grillisüüteõli.
Uued turud ootel Lähis- Idas
Ainult Eesti jaoks tootmiseks on Scanola tehas selgelt liiga suur – vaid üks kolmandik toodangust jääb Eestisse, suurem osa läheb ekspordiks.
Et õli müüakse Lätti, Leetu ja Soome, sellega ei üllata kedagi, kuid Scanola jaoks on väga olulised ostjad ka Iisraeli, Küprose, Norra ja Hispaania firmad. Praegu tegeletakse uute turgude otsimisega Lähis-Idas, riikides nagu Katar, Kuveit, Omaan, Araabia Ühendemiraadid. Nimetatutest viimasega käidi EAS-i toel kohtumaski. Veebruaris seisab ees osalemine messil Gulfood 2022 Dubais. Scanola tooted on igati tunnustatud ja kvaliteetsed, kannavad lipu- ja pääsukesemärki. Vastavalt ostjale toodetakse õli ka halal- ja koššernõudmistest lähtuvalt. Näiteks Iisraelisse müüdav õli ei tohi olla toodetud sabati ajal reedesest päikeseloojangust laupäeva ööni vastu pühapäeva.
Tehasel läheb hästi tänu oma inimestele. Praegusest 45-liikmelisest töötajaskonnast väga paljud töötavad siin algusaegadest peale. Tehase masinapargis on selle aja jooksul toimunud pidev areng, tootmisliinid on muutunud poolautomaatsest täisautomaatseks. Inimesed on uuendustega suutnud kaasa tulla, kuid staažikamad neist on peagi pensionile siirdumas. Nii ootab Scanola uusi, innukaid noori juhtima nutilahendustega ning puutetundlike ekraanidega tootmisliine. Praegu oleks teretulnud uus vahetusevanem, tehnik ja automaatik. Ettevõte on stabiilne ja tugev, igati usaldusväärne tööandja.
AS Scanola Baltic hoolib ka oma kogukonnast ning toetab nii lapsi kui vähekindlustatuid Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi ja Toidupanga kaudu, spordisündmuseid ja on Jõgeva Tähe suursponsor.